Bukalemunun maydanoz merakıyla 2400 kilometre yol yaptı

Antalya’dan Erzurum’a gönderilen bir maydanoz kasasında bulunan bukalemun, 1200 kilometrelik bir yolculuk yaparak Erzurum’a ulaştı. Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri tarafından bulunan bukalemun, özel bir veteriner kliniğinde bakımı yapıldıktan sonra tekrar Antalya’ya gönderildi ve doğal yaşam alanına bırakıldı.

DKMP’den alınan bilgilere göre; Erzurum Sebze Meyve Hali’nde bir esnaf, Mersin ve Antalya yörelerinden gönderilen sebze meyve yüklü kamyondaki maydanoz kasasında bukalemun buldu. Esnafın, durumu, DKMP Genel Müdürlüğü’ne bağlı birime bildirmesi üzerine olay yerine ekip yönlendirildi.

DHA’nın aktardığına göre; ekiplerin özel veteriner kliniğine getirdiği Akdeniz bukalemunu için bir yaşam ortamı oluşturuldu. Klinikte bakımı yapılan ve beslenen bukalemun, Erzurum’un iklim koşullarında yaşamını sürdürme olanağı bulunmadığı için hazırlanan özel kutuyla tekrar 1200 kilometrelik aynı yolu katetti. Türkiye’de daha çok Ege ve Akdeniz kıyılarında rastlanan bukalemun, Antalya’ya ulaştıktan sonra da muayeneden geçirildi. Kontroller sonrası herhangi bir problem tespit edilmeyen bukalemun, doğal yaşam alanına bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir